2 Aralık 2007 Pazar

Astım hastalığı hakkında yanlış bilinenler

Astım hakkında etrafta bir çok söylence (yanlış bilinen, uydurma) dolaşır. Bazen yıllardır astım hastası olan insanlar bile yanlış şeyler bilirler. Aşağıda, astım hakkında halk arasında dolaşan bazı yanlış bilinenler;

Yanlış Bilinen:

Astım sadece nefes almakta zorluk çekilmesinden ibarettir. Bazen gelip bazen geçen bir hastalıktır.


Gerçek:
Astım süreklilik arzeden kronik bir durumdur ve hava yolu iltihaplanması kalıcı olabilir. Bu durum fazla semptom yaşamadığınız zamanlarda bile böyledir. Astım tedavi edilmediği takdirde bu iltihaplanma uzun vadede akciğer fonksiyonu kaybına yol açabilmektedir.Yanlış Bilinen:

Astım psikolojik bir rahatsızlıktır.

Gerçek:
Astım, akciğerlerinizdeki hava yollarında yerleşik, kronik bir hastalıktır. Hep sizinledir, ancak semptomlarınız bazen daha da kötüleşir ve bu psikolojik olarak da sizi rahatsız edebilir.

Astım sürekli bir sağlık durumu olduğu için, semptomlarını kontrol altında bulundurmak ve krizleri önlemek amacıyla, çoğu yetişkin ve çocuk astım ilaçlarını düzenli olarak almak zorundadır.
Yanlış Bilinen:
Astım daha çok duygusal insanlarda görülür.

Gerçek:
Astıma neden olan şey duygular değildir. Ancak, bağırma, ağlama veya çok gülme gibi duygusal stresler nedeniyle, zaten var olan astımınız kötüleşebilir.
Yanlış Bilinen:
Astım büyüyünce geçen bir hastalıktır.

Gerçek:
Bazen büyüdükçe, astımın şiddeti azalabilmektedir. Ancak, bu durum çoğunlukla böyle olmadığı gibi, büyüdükçe kötüleşebilir de. Ayrıca şunu da unutmayın ki, fazla astım semptomu yaşamıyor olmanız astımınızın iyileştiği anlamına gelmez.
Yanlış Bilinen:
Astımlı kişiler spor yapamaz.

Gerçek:
NBA yıldızları Isaiah Thomas ve Dominique Wilkens, Olimpiyat şampiyonu atlet Jackie Joyner-Kersee ve şampiyon yüzücü Amy van Dyken vs. gibi çok ünlü ve başarılı sporcular astım hastasıdırlae. Bu tür sporcuların varlığı bu yanlış bilinen söylentinin gerçeği yansıtmadığının yaşayan kanıtlarıdır.

Hiç yorum yok: